برگزاری تولد در رستوران
جشن تولد در رستوران
October 20, 2014
سلیقه شخصی را وارد طعم غذا نکنیم
سلیقه غذایی
November 6, 2014

انتخاب غذا در رستوران

انتخاب غذا

منو رستورانانتخاب غذا در رستوران

حتماً با این مشکل مواجه شده اید که در رستوران با منویی مواجه می‌شوید که به اندازه یک دفتر ۱۰۰ برگ غذا دارد. با این حال نمی‌توانید غذای خود را انتخاب کنید و در انتخاب غذا دچار مشکل هستید. نکته اینجاست که در این مواقع شما می‌دانید که چه نمی‌خواهید اما نمی‌دانید که چه می‌خواهید. پس در لابه‌لای آن همه غذا سردرگم می‌مانید.

پیشنهاد من این است که برای انتخاب غذا در ابتدای کار نگاهی کلی به منو بیندازید و ببینید که از چه بخش‌هایی تشکیل شده است. مثلاً برخی رستوران‌ها اصلاً پیش غذا ندارند؛ خوب اگر شما اهل پیش غذا هستید باید از منو یک پیش غذا برای خود جور کنید! و البته این کار سود دیگری هم برای شما دارد. اینکه می‌توانید با مشورت از معده خود ببینید که چه گروهی از غذاها (گوشت قرمز، مرغ، دریایی،… ) در آن لحظه مورد پسند شما است.

بعد از آن نگاهی به مواد تشکیل دهنده هر غذا بیندازید. ببینید که غذایی دوست دارید که ادویه فراوان داشته باشد یا شیرین باشد و یا …

در مرحله بعد اگر باز هم به نتیجه دلخواه خود نرسیدید و یا سئوالی درباره منو داشتید از مهمانداران کمک بگیرید. آنها برای این در کنار شما حضور دارند که به شما کمک کنند تا متناسب‌ترین غذا با توجه به شرایط شما، برای شما سفارش داده شود. مهمانداران مجموعه سرآشپز نادیا با سئوالات ساده‌ای می‌توانند شما را به نتیجه برسانندکه در آن لحظه شما چه غذایی می‌خواهید.

ببینید که در دو وعده اخیر چه غذاهایی را کمتر مصرف کرده‌اید. آنها را در منو پیدا کنید و به مواد تشکیل دهنده آن غذاها نگاهی بیندازید. این کار برای سلامت تغذیه‌ای شما لازم و ضروری است. اگر شما محدودیت غذایی از طرف پزشک خود ندارید، در یک روز باید از تمام مواد غذایی مصرف کرده باشید. مثلاً اگر دو وعده اخیر شما گوشت قرمز بوده‌است، بهتر است غذایی بدون گوشت و یا یک غذای دریایی انتخاب کنید.

به همین دلیل در منوی رستوران نادیا، مواد تشکیل دهنده یک غذا با جزئیات برای شما نوشته شده است؛ تا به سادگی بتوانید از میان آنها تصمیم بگیرید.

پیشنهاد دیگر این است که از دوستان خود که جدیداً به آن رستوران آمده‌اند نظر بخواهید. مثلاً ممکن است گروهی از دوستان شما هفته قبل برای یک مهمانی خودمانی در رستورانی که شما هم اکنون در آن هستید جمع شده باشند. با آنها تماس بگیرید و بخواهید غذایی را که توجه آنها را به خود جلب کرده به شما معرفی کنند. (و حتماً مقاله چگونه در رستوران از همسرمان پذیرایی کنیم؟ را مشاهده کنید)

اگر در حال حاضر با گروهی از دوستان یا آشنایان به رستوران آمده‌اید، با یکدیگر مشورت داشته باشید. می‌توانید با دوستان خود معامله کنید!! طوری غذا انتخاب کنید که از هر گروه غذایی در منو حداقل یک غذا را سفارش داده باشید. بعد از آن می‌توانید غذاها را بین خود و دوستانتان تقسیم کنید تا همه شما از انواع غذاهای آن رستوران میل کرده باشید.(البته گروهی از افراد هستند که از این کار خوششان نمی‌آید. سعی کنید در جمعی که چنین افرادی هستند این کار را نکنید).

پیشنهاد دیگری که ممکن است متاسفانه در فرهنگ ما هنوز خیلی رواج پیدا نکرده است، سفارش دادن غذاهای جدید است. گاهی خوشایند است که در رستوران غذاهایی را سفارش دهیم که تا به حال نچشیده‌ایم. این کار باعث می‌شود که فرهنگ غذا خوردن ما غنی شود. چرا که ممکن است واقعاً طعم آن غذای جدید کاملا با سلیقه ما سازگار باشد و آن غذا در گروه غذاهای دوست داشتنی ما قرار گیرد. متاسفانه گروهی از افراد هستند که حتی از چشیدن غذای جدید هم وحشت دارند و هنگامی که از آنها می‌خواهید که غذای جدیدی را بچشند، می‌گویند: نه، نمی‌چشم. می‌ترسم دوستش نداشته باشم!

من همیشه به این افراد می‌گویم اگر دوست نداشتی اتفاق خاصی نمی‌افتد! قرار نیست از غذایی که مورد علاقه ما نیست وحشت کنیم. به سادگی می‌توانیم آن غذا را کنار بگذاریم و از غذاهای دیگر میل کنیم. اما حتی یک بار چشیدن یک غذا ممکن است ذائقه ما را درباره آن غذا به مرور تغییر دهد. پس چه خوب است که هر از چند گاهی سری به غذاهایی که دوست نداشته‌ایم بزنیم و مجدداً آنها را امتحان کنیم (البته با دیدگاهی کاملاً بیطرفانه). انسانهایی که از تنوع غذایی برخوردار هستند در کار و زندگی خود موفق‌تر اند.

سرآشپز نادیا
سرآشپز نادیا
من سرآشپز نادیا، آموزش دهنده مهارت های آشپزی و شیرینی پزی هستم و دوست دارم مدل تغذیه مردم کشورم رو بهبود ببخشم تا از غذاهای سالم‌تر، خوشمزه‌تر و البته جدید‌تر لذت ببرند.

1 دیدگاه

  1. الیزه گفت:

    ممنونولی اگه غذا بدمزه باشه دیگه آدم پشیمونمیشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب آشپزخانه خانم های شاغل
برای دانلود رایگان ۳۵ صفحه از کتاب آشپزخانه خانم های شاغل کافیست ایمیل خود را وارد کنید تا لینک دانلود را برای شما ارسال کنیم.
مطمئنم که از خوندتش لذت می برید...
ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم.