چگونه یک غذای خوشمزه بپزیم؟
چطور غذای خوشمزه بپزیم؟
October 7, 2014
چگونه مهماندار را صدا کنیم؟
نحوه صدا زدن گارسون
October 16, 2014

نحوه خوردن استیک

چند نکته کاربردی درباره خوردن استیک

مطمئناً یکی از خوشمزه‌ترین و پرمخاطب‌ترین غذاهای منو رستوران نادیا استیک است و از همین رو شاید نحوه خوردن استیک موضوع جالبی باشد که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد

این مقاله مخصوص کسانی است که؛ اهل خوردن استیک هستند و آن را عاشقانه دوست دارند. در حدی که هر لحظه از شبانه روز اگر یک تکه استیک به آنها بدهید، دست شما را رد نخواهند کرد!

شاید تا به حال به این موضوع دقت کرده باشید که در کارتون‌ها یا فیلم‌های کمدی، خوردن استیک را یک چالش بزرگ می‌دانند و حتی گاهی نشان می‌دهند که بر اثر کلنجار رفتن با یک تکه استیک، چنگالی کج می‌شود و یا تکه گوشت به سمت دیگری از اتاق پرتاب می‌شود!!

طرز خوردن استیک؛ یک مشکل بزرگ؟!

ممکن است تا به حال به این موضوع دقت کرده باشید که گاهی استیک را در ظرف مخصوص استیک که ظرفی است از جنس چدن سرو می‌کنند. در واقع جریان این ظرف از این قرار است که خود استیک به اضافه دورچین آن داخل این ظرف چیده شده و به روش‌های مختلفی پخته می‌شود. پس هنگام سرو استیکی به روش گفته شده، ظرف آن باید بسیار بسیار داغ باشد.

اگر ظرف چدنی استیک شما داغ نبود میتوانید نتیجه بگیرید که استیک بعد از گرم شدن در این ظرف قرار گرفته است. یعنی احتمال دارد که استیک شما را قبلا پخته باشند و فقط هنگام سرو آن را گرم کنند. چنین استیکی ممکن است در هنگام تکه تکه کردن به سمت دیگر اتاق پرتاب شود!!

هنگام خوردن استیک مهم‌ترین نکته ایمنی است!! تعجب نکنید؛ ظرف چدن ظرفیت گرمایی بالایی دارد. اگر استیک شما را با ظرف چدن داغ سرو می‌کنند، مراقب باشید که تا اواسط غذا دستتان به هیچ وجه به ظرف برخورد نکند. در غیر این صورت یک یادگاری سوزناک برای شما به جا خواهد گذاشت(مثل یادگاری ۸ سالگی من!!)

به همراه استیک معمولاً دو چیز سرو می‌شود: یکی سس آن و دیگر مخلفات دور آن؛ که بسته به نوع استیک متفاوت‌اند و همچنین نحوه سرو آنها نیز در هر رستوران متفاوت است.
بعد از سرو غذا، اگر سس استیک جداگانه سرو می‌شود احتمال دارد که تند باشد. تکه‌ای از دورچین غذا را با چنگال بردارید و با احتیاط کمی سس روی آن بمالید. بعد، اگر مایل بودید آن را به غذایتان اضافه کنید.
هیچ وقت تکه غذای خود را داخل ظرف سس نزنید. بهتر است اگر قاشقی داخل سس نیست، یک قاشق کوچک درخواست کنید و به تکه‌هایی که می‌خواهید میل کنید سس بزنید.
به همه غذایتان یک جا سس نزنید. مخصوصاً در میهمانی‌های رسمی. همچنین همه استیک خود را از همان اول کار تکه تکه نکنید. این کار مخصوص کودکان است که مادرشان برایشان غذا را تکه تکه کند!!
برای استیک معمولاً یک چاقوی خاص سرو می‌شود. حتماً از آن چاقو برای بریدن استیک استفاده کنید چرا که چاقوهای دیگری که سر میز هستند مطمئناً توانایی مقابله با استیک را ندارند!!

بریدن استیک

برای بریدن استیک ابتدا نگاهی به بشقابتان بیاندازید. از تکه‌ای که به گوشه‌بشقاب نزدیک نیست شروع کنید. حتماً متوجه شدید که چرا!! بخش‌هایی که خیلی از مرکز بشقاب فاصله دارند ممکن است با فشار به استیک، بشقاب از سمت دیگر بلند شود و خطرات احتمالی زیادی در پی دارد!

پس برای امنیت بیشتر به این موضوع توجه کنید که جایی که می‌خواهید استیک را از آنجا ببرید جایی امن از بشقاب باشد.

خوب شروع کنید.

 

برای بریدن استیک چه کنیم؟

چگونه استیک را ببریم

چنگال را به دست چپ بگیرید و روی گوشه چپ استیک بگذارید. حالا با چاقویی که در دست راستتان هست، به اندازه‌ای که میخواهید از استیک جدا کنید. سعی کنید تکه‌ای ببرید که بتوانید بدون گاز زدن آن را در دهان بگذارید.
در مهمانی‌های رسمی به یک نکته باید توجه کنید. اینکه هنگامی که شما یک تکه از استیکتان را در دهان می‌گذارید، دیگر نباید دهانتان را باز کنید تا وقتی که آن را ببلعید. پس اگر همراه با تکه استیک هیچ دورچینی برندارید، دیگر نمی‌توانید در دهانتان به آن چیزی اضافه کنید.
تکه‌های استیک را به خوبی بجوید. این موضوع هم برای هضم غذا اهمیت دارد و هم برای اینکه بتوانید شرایط اطراف را محک بزنید. در مهمانی‌های رسمی باید شما هم رسمی باشید و ممکن است این موضوع شما را از توجه به اطرافتان باز دارد. پس شما هنگام جویدن، زمانی دارید که به اطرافتان توجه کنید.
نکته آخر اینکه با استیک هیچ‌گاه نان سرو نمی‌شود. سعی کنید دورچین خود را به همراه استیک خود میل کنید تا کاملاً سیر شوید.

نوش جان!

 

سرآشپز نادیا
سرآشپز نادیا
من سرآشپز نادیا، آموزش دهنده مهارت های آشپزی و شیرینی پزی هستم و دوست دارم مدل تغذیه مردم کشورم رو بهبود ببخشم تا از غذاهای سالم‌تر، خوشمزه‌تر و البته جدید‌تر لذت ببرند.

1 دیدگاه

  1. rainy گفت:

    سلام. سایت خوبی دارید
    به خصوص این نوع مطالب که در مورد نحوه سرو غذاست، خیلی خوبه ، اگر در مورد سایر غذاها هم بتونید یه چنین مطالبی همراه با عکس بذارید عالی میشه
    فقط اگر این نوع مطالب جلوی چشم کاربرا باشد ، به تعداد بازدید های سایتتون هم کمک می کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب آشپزخانه خانم های شاغل
برای دانلود رایگان ۳۵ صفحه از کتاب آشپزخانه خانم های شاغل کافیست ایمیل خود را وارد کنید تا لینک دانلود را برای شما ارسال کنیم.
مطمئنم که از خوندتش لذت می برید...
ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم.